küçük oda dekorasyonu

Küçük Oturma Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

Ev içerisinde en sık kullanılan alanlardan biri olan oturma odaları, dinlenmek, kitap okumak, tv izlemek, yemek yemek gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirdiğimiz yeri ifade ediyor. En çok vakit geçirilen alan olması da, oturma odalarının dekorasyonunu önemli kılıyor.

Oturma odası alanı küçükse, dekorasyonun da buna uygun şekilde yapılması gerekiyor. Küçük oturma odası dekorasyonu için yardım alınacak ipuçlarına dikkat etmek, doğru ürünleri ve doğru renkleri kullanmak, daha konforlu bir oturma alanına sahip olmamıza neden oluyor.

Açık Renkleri Tercih Edin

Hem duvarda hem de zeminde seçilen açık renkler oturma alanlarının küçük ve karanlık gözükmesini engeller. Bu nedenle halı ve perdelerde de tercihinizi açık renklerden yana kullanırsanız ortamın daha ferah gözükmesini sağlayacak, küçük alanları olduğundan daha geniş gösterebileceksiniz.

Büyük Oturma Takımlarını Kullanmaktan Vazgeçin

Büyük koltuk takımları yerine kullanabileceğiniz L koltuklar gereksiz koridor alanlarının oluşmasını engelleyecektir. Oturma alanına uygun ölçülerde koltuk takımı seçimi alanın daha verimli kullanılmasına imkan tanıyacaktır.

Aydınlatmaya Özen Gösterin

Küçük alanları daha geniş göstermenin yöntemlerinden biri de ortamı olabildiğince aydınlatmaktır. Bunun için açık renkli perdeler de kullanılabilir. Böylece gün ışığının daha çok oturma alanına girmesine izin verilir. Abajurlar, duvar lambaları gibi farklı aydınlatma uygulamaları oturma odasına yerleştirilebilir.

İşlevsel Ürünler Seçin

Küçük alanların en büyük yardımcısı şüphesiz ki fonksiyonel ürünlerdir. Bazalı koltuklar, depolamaya imkan tanıyan puflar, birbirinin içerisine geçen sehpalar ve benzeri ürünler oturma odasının kalabalık gözükmesini engelleyecek ve ferah alanlar yaratılmasına olanak tanıyacaktır.

Az Sayıda Halı Kullanın ve Dekoratif Ürünleri SınırlayınOturma odası dekorasyonu hakkında bilinen yanlışlardan biri de çok sayıda halı kullanmaktır. Geniş ve farklı halı kullanımı, hareket alanını sınırlar ve mekanı olduğundan daha küçük gösterebilir. Bu nedenle az sayıda küçük halıya yer vermek alanın geniş kullanılmasına izin verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir